Hänt under vecka 13

Vi har haft dans på gympan. Vi skulle blunda och dansa till 5 olika låtar. Sen dela vi upp oss i grupper och valde en låt. Nästa gång sak vi dansa till vår låt. På bilden fick vi vika klart våra tranor och om man var färdig fick man vika ett annat djur. På SO:n har vi pratat om den grekiska mytologin. Vi har sett film och skrivit om olika gudar. På slöjden gjorde vi klart våra maracas. Om man blev färdig fick man börja på en spindel. På musiken fick vi öva till en Decishow som vi ska ha nästa vecka. Vissa fick göra en egen låt eller dans. Vi har uppvisning på tisdag. Idag har vi gjort en skylt där det står HEJA VIKEN. Nästa fredag ska vi åka till Kävlinge och tävla i Bästa trean. Vi avslutade dagen med Lilla Aktuellt. Skrivit av Bertil och Jacob

3 reaktion på “Hänt under vecka 13

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *